ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik Dolgu Restorasyonları, dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan tedavilerdir. Günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan en az miktarda diş kaybıyla bu işlem gerçekleştirilir. Hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikleri taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. Dış faktörlerinin sebep olduğu (sigara, çay, kahve, kola vb.) lekelenmeler olmadığı sürece dolguların ömrü 5 ila 10 yıldır. Çok sert nesneleri ısırmaktan kaçınılmalıdır. Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Bu işlem için, çoğu zaman bir seans yeterlidir.

Kuron – Köprüler (Sabit Protezler)

Metal Destekli Kuron Köprüler

Metal zemin üzerine porselen uygulamalardır.

Kuron; çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.

Köprü; bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemidir. Herhangi bir nedenle, diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde diş eti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk köprü veya imlant ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Laminat kaplama (Laminat Vener-dental veneer) nedir?

(Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.) Porselen Lamina Uygulaması görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında pratik bir kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.
Laminate veneerlar dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.
Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Hangi durumlarda laminat tedavisine başvurulur?

estetik1estetik2

Laminat vener kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:
– Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
– Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),
– Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
– Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

– Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kozmetik bir alternatif olabilir.

Zirkon Protez

ZİRKONYUM KRON VE KÖPRÜLER

estetik3Günümüzde estetik beklentilerin artmasıyla metal destekli porselen kaplamaların yerini tam seramikler diye adlandırılan zirkonyum alt yapılı metal desteksiz kaplamalar almıştır. Zirkonyumların yapımında amaç daha doğal, daha estetik sonuçlar elde etmektir. Doğal dişler ışığı geçirir, belli bir saydamlıkları vardır. Metal destekli porselenler alt yapıdaki metal sebebiyle ışığı geçirmez daha mat bir görüntü sunar. Zirkonyum ise doğal dişin ışık geçirgenliğine sahiptir, böylece daha doğal görünümler sunar. Zirkonyum tamamen doku dostudur, alerji riski yoktur, dişeti ile uyumu metal destekli porselenlere göre kat kat iyidir. Metal destekli kaplamalarda, metalin rengi hastanın dişetine morumsu lekeler şeklinde yansıyabilir. Ama zirkonyumda dişeti çekilse dahi diş-dişeti sınırı estetik görünümünü korur.

estetik4Porselenin kırılgan yapısından dolayı kron ve köprü tüm kaplamalarda porselenin sağlamlığını arttırmak için alt yapı olarak sert, dayanıklı bir madde kullanma zorunluluğu vardır. Zirkonyum desteklilerde bu madde zirkonyum alaşımından meydana gelmektedir.Zirkonyum destekli porselen kron ve köprüler metal destekliler kadar sağlam yapıdadır, düzgün yapıldıkları takdirde ve hasta tarafından bakımları yapıldığı sürece uzun yıllar sorunsuz olarak hastanın kendi dişiymiş gibi hizmet vereceklerdir.

E-MAX PORSELEN

estetik5Yıllardır uygulanmakta olan porselen kaplamalardaki en büyük problemlerden biri materyali güçlendirmek amacıyla kullanılan metal çekirdek alt yapıdır. Metal alaşımlar ışığı soğurarak daha az yansıtırlar. Bunun sonucunda da total olarak porselen kronun ışığı yansıtma, dolayısıyla estetik özellikleri negatif etkilenir. Uzun yıllar ağızda kalan, niteliksiz metal kullanan bu tip kaplamalar, dişetinde koyulaşma ve grimtrak bir görüntü oluştururlar. Estetik ihtiyaçları günümüz şartlarında karşılayamazlar. E-max denilen çekirdek alt yapı, güçlendirilmiş bir porselen materyal çeşididir. Ön dişlerde metal desteği olmadan ışık yansıtma özellikleri ile mükemmel kron kaplamalar yapılmasına olanak sağlar. Uygun şartlarda hazırlanan e-max kronlar uzun yıllar bireye hizmet edebilirler. Bu tip kronlar, kesilmiş dişlerin üzerine standart yöntemlerden farklı olarak; kesinlikle adeziv yapıştırıcılarla (bonding teknikleri) uygulanmalıdır. Bu sayede yapıştırıldıktan sonra dişin bir parçası haline gelip kırılma dirençleri oldukça artar.

DİŞ BEYAZLATMA

 

estetik14

 

estetik6

Öncelikle tıbbi endikasyon gereği olarak ve bir de estetik olarak uygulanan dişlerin rengini açma işlemidir.

Tıbbi endikasyon tetrasiklin renkleşmeleri, florozizler gibi değişik hastalıklarda beyazlatma kullanılabilir. Estetik olarak ise çok ciddi koyu tonlu dişlerde hastanın psikolojisini de düzeltmek için beyazlatma yapılabilir.Beyazlatma işlemini hastanın durumuna ve vakanın gidişatına göre birkaç teknikle yapmak mümkündür. Beyazlatma işleminde geri dönüşüm olabilir.yani bu işlemin birkaç yılda bir tekrar edilmesi gerekebilir.

estetik15

Bize farkedildiğimizi hissettiren ve mutluluk veren gülümsememizdir. Gülüşümüzü etkili kılan ise dişlerimizdir. Sararmış dişlerle, bırakın gülmeyi konuşmak bile istemeyiz.

Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için ise dişlerimizi düzenli fırçalamamız şart. Sigara, çay, kahve, kola dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerdir ve dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

estetik8Dişlerimize azami özeni göstermemize rağmen rengi gene de istediğimiz beyazlıkta olmayabilir. Genellikle daha önce kullanılmış tetrasiklin grubu antibiyotikler, dişlerimizdeki sinirlerin dejenerasyonu, eski kaplamalar ya da yaşlılığa bağlı sararmalarda bu sorun gözlemlenir.

Sararmış dişleri ne kadar fırçalarsak fırçalayalım istediğimiz beyazlığı yakalamamız zordur. Bu noktada devreye uzman bir hekim desteğinin girmesine ihtiyaç vardır. Hospitadent diş hekimleri kontrolünde dişlerimizi beyazlatabileceğimiz farklı yöntemler mevcut.

Klinik Diş Beyazlatma (Office Bleaching)
estetik13Klinik diş beyazlatma, adından da anlaşılacağı üzere klinikte doğrudan diş hekimi tarafından uygulanan bir beyazlatma işlemidir. Dişlerinize hekim kontrolünde mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılan Office Bleahing’de dişler işlem sonunda hemen birkaç ton açılabilir ve etkinliğini uzun süre koruyabilir.

Merkezlerimizde bu uygulama tamamlandıktan sonra hastalarımıza sigara,kahve,kırmızı şarap v.b. renklendirici maddelerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Dişlerin aynı beyazlığını koruyabilmesi için evde kullanılan günlük plakların kullanımına da ihtiyaç olabilir. Yoksa zamanla ve ağız içinde kalan maddelerin verdiği renkle dişleriniz tekrar renk değiştirebilir.

Lazerle Diş Beyazlatma (Professional Whitening)
estetik16Modern teknolojinin ürünü olan lazer, tıp alanında bir çok farklı tedavide kolaylıkla başarılı sonuç almamızı sağladığı gibi diş beyazlatmada da önemli bir araçtır.

Lazerle diş beyazlatma uygulaması diş hekiminin tavsiyeleri dinlenirse dişler uzun süre beyazlığını muhafaza eder.

Diş Beyazlatma Hakkında
Bir diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma gerçekleştirilebilir. Dikkat edilmesi gereken, bu işlemin hekim kontrolünde ve yönlendirmeleri doğrultusunda yapılmasıdır.

Dişlerde çürük ve ağızda bu işleme karşı duyarlılık olup olmadığı tespit edilmeden yapılan uygulamalarda sorun yaşanabiliyor.

Diş Beyazlatma Uygulamasının başarılı olabilmesi için öncelikle hekim tarafından diştaşı temizliği yapılması gerekir.

Hastanın ağız içerisinde protez, estetik dolgu vb. uygulamaları varsa, uygulanan beyazlatma işlemi bu dişler üzerinde etkin olmaz ve aynı renk tonunu yakalamak için beyazlatma sonrası protez ya da estetik dolgu tedavisinin yenilenmesi gerekir.

estetik18

Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için dişlerimizi düzenli fırçalamamız şart. Sigara, çay, kahve, kola dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerdir ve dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

Zararı Olur mu?
Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma uygulamalarının dişlerinizin sağlığına herhangi bir zararı yoktur.

Günümüzde diş beyazlatma için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Biz size dişlerinize zararı olmayacak şekilde beyazlatmayı tavsiye ediyoruz. Şu an piyasada satılan beyazlatma ürünlerinin bir çoğu dişlerimizi aynen çamaşır suyu mantığı gibi yakarak beyazlatır. Bu çeşit ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü zamanla bu ürünler sağlıklı dişlerinize zarar vermeye başlayacaktır. Piyasada satılan diş beyazlatma ürünlerini kullanmadan önce mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir diş hekimine başvurmanızı öneririz.

Dişhekimliğinde dişler 4 farklı renk grubunda toplanır. Beyaz, sarı, gri ve kahverengi. Eğer sizin dişleriniz ana rengi itibariyle sarı dişler grubundaysa renk skalasındaki sarı diş renginin tonlarında iki üst seviyeye kadar açılabilir. Bu konuda size daha detaylı bilgi verebilmemiz için dişlerinizi hekimimizin görmesi ve renk skalasına göre değerlendirmesi gerekir.

Dişeti Manikürü – Diş Eti Estetiği

(Gingivoplasti)

estetik11

Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülümseme oluşturmanın ilk adımı diş ve dişeti uyumunu  sağlamaktır. Güldüğümüzde gözüken dişeti miktarı, dişlerimizin görünümünü de etkiler. Asimetrik dişeti kenarları ,dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir. Eğer dişetlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, dişeti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır.

PEMBE ESTETİK

estetik7Enflamasyon (bir çeşit dişeti ödemi) nedeniyle şiş ve kırmızı olan dişetleri, dikkatlerin dişetlerine çevrilmesine sebep olur. Kalınlaşmış ve ödemli dişeti kenarı, dişlerin dip kısımlarında gölgelenmelere sebep olur. Bu gölgelerden dolayı diş renkleri de olduklarından birkaç  ton daha koyu görünürler. Ayrıca ödemden dolayı kalınlaşmış dişeti kenarında bakteri plağı birikimi daha kolay olur. Bakteri birikmesi, iki diş arasındaki üçgen dişeti bölümünün (papil) çekilmesine ve iki diş arasında koyu renkli, bazen de siyah bölümler oluşmasına neden olacaktır.

Güldüğünde dişetleri normalden fazla görünen, ‘Gummy-smile’ dediğimiz gülüşlerde uygulanan bir metottur. Gülüş estetiğini bozan diş etindeki fazlalık küçük bir operasyon ile düzeltilir.
Bu kişilerde estetik diş hekimi ile periodontolog (diş eti doktoru) beraber çalışır ve dişeti seviyesi ile biçiminin nasıl olması gerektiği belirlenir. Periodontolog da bu seviyeye kadar dişetlerini düzelterek güzel bir uyum sağlar.

Hastaya yapılacak lokal bir anestezi ile hasta hiç bir şey hissetmeyecektir. Küçük bir cerrahi işlem olan gingivoplasti, kısa zamanda gülümsemeyi tamamen değiştirecektir.

Estetik problemin dişleri de kapsadığı durumlarda diş eti operasyonundan sonra porselen laminalar da uygulanarak mükemmel bir gülüş tasarlanmış olur.
estetik10Dişeti estetiğini ilgilendiren diğer bir nokta ise; diş çektirmeye bağlı olarak, çene kemiğinde çökme ve sonucunda oluşan asimetrik dişeti görünümüdür. Bu durum, genellikle ön dişler bölgesinde oldukça rahatsız edicidir. Her ne kadar olağanüstü güzellikte porselen dişler yapılmış olursa olsun, hazırlanan porselenlerin yerleştirileceği alan, çepeçevre dişeti dokusudur. Eğer olması gerektiği kadar ve sağlıklı bir dişeti dokusu yoksa, hazırlanan porselenler güzelliğini sergileyemeyecektir. Eğer diş eksikliği veya dişeti çekilmesine bağlı papil kaybı varsa, öncelikle bu olumsuz durumun gidrilmesi gerekir.

estetik9

Bazı protetik ve cerrahi yöntemlerle kayıp dokular tekrar kazanılabilir. Dişlerimizi çevreleyen dişeti dokusunu düzenlemeye ve dişlerimizle uyum içinde bir görüntü elde etmeye yönelik işlemlere kozmetik dişeti düzenlemeleri denir. Genellikle protez yapımı öncesinde; dişetleri, kemik ve bağ dokusuyla ilgili altyapı müdahaleleri, hastalar tarafından uzun ve yorucu seanslar olarak düşünülse de, bu tip müdahaleler, elde edilen sonuçları sebebiyle, hastalar ve diş hekimleri açısından son derece gerekli ve memnun edici olmaktadırlar

estetik12 estetik17

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir,
bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.