İMPLANTOLOJİ

implantİmplant muayenesi:
Park Ağız ve Diş Sağlığı’nda her tedaviden önce sizle yapılacak görüşmede teşhis ve tedavi planı, avantaj ve dezavantajlar anlatılıp istekleriniz not edilir.
– Öncelikle implant muayenesinde genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır, gerekli görülürse bazı tahliller istenebilir (diabet, damar hastalıkları, vs).
– Uzman hekimlerimiz tarafından panaromik radyografide (gerektiğinde tomografide) implant için gerekli kemik yoğunluğunuz ölçülür, anatomik oluşumlar ( sinüs, foramen mentale, mandibuler sinir kanalı) incelenir , ne tür ve kaç tane implant yerleştirileceğine karar verilir. Eskiden kemik yoğunluğu ve desteği az olan hastalarda implant uygulaması yapılamıyordu. Fakat son yıllarda geliştirilen cerrahi materyal ve tekniklerle bu sorun önemli ölçüde aşılmıştır.

Planlama:
İmplantasyon her hasta için özel olarak planlanmaktadır. Planlamada en çok dikkat edilecek husus hastanın ağız bakımıdır.
Hangi bölgelere ve kaç tane implant yerleştirileceği, radyografide ve alınan ölçülerden hazırlanan modellerde işaretlenir ve size anlatılır. Planlamada en çok dikkat edilen husus da, hastanın ağız bakımıdır.

İmplant uygulamasının faydaları nelerdir?
İmplant tedavisi, rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Hareketli protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.
Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldıracağı gibi hastanın kendine olan  güvenini de tekrar kazandıracaktır. 

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?
Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1800’lü yılların başından beri sürmektedir. Günümüzde piyasada mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar vardır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için hekim arkadaşlarımızla irtibata geçiniz.

İmplantlar hangi durumlarda kullanılabilir?
İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?
İmplantlar belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması ön görülen bölgede, çene kemiğinin, bu implantı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması duruma göre tercih edilmeyebilir.

implant2İmplant yerleştirilirken ağrı hisseder miyim?
Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda ağrı duymazsınız. Operasyon sırasında hastanın tercihine göre lokal anestezi veya sedasyon uygulanabilir. Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir his olabilir. Ağız boşluğu çok yüksek iyileşme kapasitesine sahiptir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı, ağrı kesiciler ile giderilebilir.

İmplantların kemikle kaynaşma süresi ne kadardır?
Üst çenede 3-4 ay, alt çenede 3 aydır.

Protez için ölçü ne zaman alınır?
Diş etleri, iyileşme başlıkları takıldıktan 10-15 gün sonra ölçü alınabilir seviyeye gelmiştir.

İmplant Operasyonlarında toplam tedavi süresi ne kadardır?
Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. İstendigi takdirde yapilacak  geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

İmplantların temizliği ve bakımı önemli midir?
İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin ve bakımlarının en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu belirtmek isteriz. İmplant temizliği normal dişlerin temizliğinden pek de farklı değildir, temizlik yöntemleri hakkında diş hekiminiz size ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır. Lütfen unutmayınız! Bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktör düzenli ağız bakımıdır.

implant3İmplant üstüne yapılacak protezler nasıldır?
İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak’anın özelliğine göre değişik tiplerde olabilirler. Çiğneme konforunuz ve estetiğiniz için protezlerin sabit olması tercih sebebidir. Fakat bazı vak’alarda hareketli yani hasta veya diş hekimi tarafından çıkarılabilecek protezler uygulamak da gerekmektedir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları vardır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.


Eksik her diş için ‘bir implant’ gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı 1’den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak 2 adet implant 2 ya da 4 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?
Uygun implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir ihtimal yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 3 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant yerleştirilebilir.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?
Elde edilen sonuç ve konforla kıyaslandığında yapılan masrafın fazla olmadığı söylenebilse de, maliyeti klasik protezlere göre daha yüksektir. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulması, tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin yapacağı muayene ve planlama sonrası, tedavi şekli ve istediğiniz protez tipine göre değişecektir.

İmplant tedavisi nerede ve nasıl yapılır?
Bu tip bir tedaviye başlamadan önce yeterli ve doğru bilgi almanız her şeyden önce, kendi sağlığınız açısından gereklidir. Bu konuda, uzmanlarımız size gereken tüm rehberliği verebilecek bilgi birikimine sahiptir. Bunun dışında diş hekimliği fakülteleri de doğru bilgilendirilebileceğiniz kuruluşlardır. İmplant tedavisi, doğru seçilen vak’alarda ve usulüne uygun yapıldığı takdirde, hastaların yaşam kalitesini artıran ve yüz güldüren bir tedavi yöntemidir. Bu kadar başarılı bir tedavi yönteminden tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki hastaların da yararlanması gerektiğine inandığımız için, implant tedavisi hakkında bilgi edinmek amacıyla yaptığınız başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik diş eti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşamada ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

İmplant tedavisi hangi vak’alarda ne tür avantajlar sunar?

a) Alt çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve hareketli protez taşıyan hastalar:
Protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayetler zaman içinde proteze destek olan kemik dokusunun erimesi ile daha da artar. Bu tip hastalarda yapılacak implant tedavisi ile uygulanan sabit protezler yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar:
Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp, mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu tip hastalarda implant sonrası yapılan hareketli protezler damağı tamamen kaplamamaktadır.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar:
Bu hastaların en büyük şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü ve köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğudur.

d) Sadece bir dişini kaybetmiş hastalar:
Klasik tedavi metotlarında tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişin kesilmesi zorunda kalınmaktadır. Böyle durumlarda tek bir implant yerleştirilerek komşu dişler kurtarıldığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkması sağlanır.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Daha iyi estetik görünüm
  • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
  • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
  • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplantların ömrü ne kadar?
Bu konuda en önemli belirleyici faktör hastanın ağız bakımına verdiği önemdir. Ağız bakımı iyi olan kişilerde implantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve implantların bakımı bunlardan sadece ikisidir. Gereken bakım yapıldığı takdirde implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve size özel riskleri diş hekiminiz size açıklayabilir.

İmplantların vücut tarafından reddedilme ihtimali var mı ?
İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler hiçbir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antikor üretip kalp ve böbrek nakillerinde olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Günlük hayatıma ne zaman dönebilirim ?
Operasyon sonrası hastanın günlük hayatına devam etmesini engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Dikiş sonrası hasta 3 saat kadar yemek yemeyeceği için operasyona tok gelmesi önerilmektedir. Belirtmek gerekir ki, istediginiz takdirde tedavi süresince hiçbir zaman dişsiz de kalmayacaksınız.

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir,
bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.